«Пiсня – це моя мiсiя»

У нас склалася така собі традиція – різні політичні сили, використовуючи на виборах популярність, приводять до парламенту українських зірок. Випадок Оксани Білозір є чи не унікальним – вона не тільки займалася у парламенті законо­творчою діяльністю, але їй вдалося зайняти крісло міністра культури й туризму в українському уряді. До нашого міста Оксана Володимирівна завітала вже як співачка зі своєю концертною програмою «Українкою я народилася!», і як результат – гостинна зала обласної філармонії, повна шанувальників, які протягом усього концерту разом з нею співали улюблені пісні.

– Оксана Володимирівна, ви нещодавно відсвяткували свій день народження. Як пройшло святкування?

– Цього разу я святкувала недалеко від того місця, де ми живемо біля Києва, в невеличкому такому ресторанчику, куди прийшли тільки мої близькі друзі. Взагалі я не планувала святкувати, думала просто бути дома. Але мені незручно було перед моїми друзями, тому що багато людей просто хотіли мене привітати, квіти передати, подарунки, а я не схотіла, щоб це сталося вдома.

– Ви пішли на якийсь час з естради у велику політику, тепер повернулися – й знову на сцені. Як вам дався перший перехід і наскільки важко було повернутися до творчості?

– Я б не сказала, що я кудись йшла, просто вважаю, і це правда, що українські виконавці за будь-яких часів – радянських, чи перших років незалежності, чи вони живуть і працюють зараз, в час оновлення незалежної України, – якщо вони є українськими по суті, то це вже є політики, тому що вони сповіду­ють ідеологію своєї культури, своїх традицій, своїх звичаїв – все це закладено в мові, з мови починається пісня, слово, відкривається душа, виникають емоції, ось це є первинне. Тому в мене не було і не має такої проблеми десь кудись перейти. Інша справа, що в кінці дев`яностих років я зрозуміла, що можу робити щось більше, тому що на той час я вже вичерпала все – була найпопулярнішою співачкою, отримала всі нагороди і звання, які можна було отримати, наприклад, найвище звання – народної артистки, більше вже не було куди. А я відчувала, що можу щось зробити більше, і тому вирішила вчитися у дипломатичній академії, закінчила її з червоним дипломом і отримала ще одну освіту – магістра зовнішньої політики і дипломатії. І якщо мене запитати, чому вибрала саме цей напрям, маючи вже за плечима консерваторію, – та тому що я всі роки, коли була артисткою (це я зараз про це можу говорити, раніше навіть не задумувалася над цим), я фактично виконувала роль народного дипломата. Я побувала на всіх континентах, які є на землі, тому що на всіх континентах живуть українці. Я була однією з перших співачок, яка приїздила на їх запрошення, тобто виконувала роль народного дипломата: з одного боку – стверджуючи дух українства в світі, а з другого боку – розповідаючи, наприклад, в Африці, що є така країна – Україна, з великою культурою, з традиціями, надзвичайно цікава в мистецтві, надзвичайно співуча країна, що не має в світі таких країн, як Україна: за даними Плачинди, який випустив збірники українських народних пісень, там більше 200 тисяч записаних ним народних пісень, що він почув. А скільки їх загубилося, бо вони ж не писалися на нотах, не зберігалися десь в архівах, а з уст в уста передавалися – це усна народна творчість, співана українська національна поезія, й вона сьогодні зберегла понад 200 тисяч пісень – жодна країна в світі не має стільки пісень. Уявляєте, яка питома вага в нашій культурі, в нашій історії відведена пісні?!

– Так вже сталося, що в нашій країні артисту довіряють більше, аніж політику. Чи часто вас питають про політику? Не відчуваєте асоціації вас глядачем з депутатом Верховної Ради?

– Закономірним залишається сам факт наявності мене в публічній політиці. Я ж не була якимось проектом, я дуже довго працювала, вже тридцять п’ять років на сцені – це дало мені можливість вибратися на якусь вищу ступінь, і я свідомо, маючи ще додаткові знання, вирішила займатися політикою, тому що політика – це те, що формує наше життя. Я собі дозволила цим займатися, і мені це подобалося. І, звичайно, паралельно я несла відповідальність за все, що здійснювалося. В парламенті я пропрацювала десять років і якби захотіла зараз бути в парламенті, я в ньому була б, але я собі сказала: ти десять років віддала законодавчій діяльності і достатньо зробила, особливо у зовнішній політиці. Інша річ, що парламент не дає особистісного результату – там є колективна праця, а я все ж таки звикла до особистісного результату. Така моя професія по житті – працювати концерт, отримувати віддачу, бачити, які щасливі в цей момент люди. І тому, звичайно, мені в рамках парламенту було не просто. Мені більше подобається, скажімо, обіймати якісь посади, які дають результат країні.

– Зараз усе більше артистів беруть участь у різноманітних телешоу в якості журі, ведучих і т.п. Як ви до цього ставитесь?

– Хтось же повинен сидіти в журі, якщо сидять, то значить, мають час на це. Я не маю часу, і мені це зараз вже не цікаво, я це все вже пройшла. От подивіться, хто сидить в журі, скільки вони працюють на українській сцені? Я вже працюю тридцять п’ять років, якби я працювала 15-20, так само сиділа б в журі. Вже хай зміна поколінь іде, і це дуже гарно.

– У вас фундаментальна музична освіта – Львівська державна консерваторія, ви навчаєте студентів, як ви ставитеся до такого масового явища сьогодення, коли люди раптом потрапляють на сцену й починають співати?

– Мені їх шкода, тому що це не дає розвитку. Це мають бути дійсно такі самородки, що в подальшому зможуть реалізуватись. Сьогодні таке інтегроване суспільство, й ми бачимо, що професія естрадного артиста пов’язана ще з багатьма речами – повинен бути відповідний рівень знань. Тому, якщо людина займається мистецтвом і не намагається розвивати себе, знати і розуміти, що таке музична культура, світова музична культура, як формувалися музичні стилі, з яких витоків вони пішли, тоді мені шкода цих людей, бо вони деякий період часу будуть на голому ентузіазмі і на чиїхось грошах ґвалтувати свою долю, а потім все рівно щезнуть, бо не зможуть ніяк по-іншому реалізуватися. Тому я завжди кажу своїм студентам, що освіта – це життя, ти не просто вчишся, ти живеш, ти набираєшся мудрості, тому кожного дня треба для себе щось пізнавати і не лінуватися вчитися.

Ось, наприклад, я зараз закінчую писати дисертацію, буду кандидатом наук з міжнародного права, але ж це не заважає мені виїжджати і давати концерти, гастролювати та одночасно займатися міжнародною політикою, тому що я маю базові знання – їх я конвертувала в досвід, а досвід дав певні результати, і все це поєднується й тільки розширює можливості. В мене своє шоу, прекрасний балет, чудові музиканти – тож на гастролі я виїжджаю раз або три на місяць, а саме концертна діяльність дає змогу колективу комфортно себе почувати, мені ж вона в першу чергу забезпечує робочий стан і реалізацію. Тож базові знання – це просто обов’язково, але також важливо ще й набиратися досвіду в інших сферах. Сьогодні не можна в інформаційному суспільстві, в якому ми живемо, робити тільки щось одне, треба ставити собі за мету розвиватися.

– У вашому доробку співачки – десять музичних фільмів, а чи не пропонували вам зіграти у художньому кіно?

– А от на акторську майстерність в мене часу не було. Мені більше подобається публічна робота, спілкування з живими людьми, подобається формувати наше спільне життя, наші спільні думки, скажімо так, посилювати один одного. А актор – це закрита людина, яка грає чиюсь роль, мені ж моєї особистісної ролі в житті вистачає. Були в мене пропозиції, коли займала посаду міністра культури, хотіли зробити такий собі гарний жест – запропонували мені одну із головних ролей в доволі цікавому фільмі, він до речі вже вийшов на екрани, але я відмовилася. Це не для мене, я люблю бути самою собою. Я дуже чутлива до цього людина. У мене був якось один такий період – я співала певні пісні, і вони мені подобалися, але ті пісні не були частиною прожитого мною, мені треба було пройти через все і прожити їх – тоді мені це не сподобалося. Розумієте, я дуже чутлива до цього людина, я дуже добре все до себе притягую. І зрозуміло, намагаюся притягувати все хороше, а ролі не завжди позитивні…

– Ви не плануєте у найближчий час заспівати з кимось дуетом – зараз це модно? З ким саме хотілося б заспівати?

– Скажу чесно – я не люблю ні з ким співати дуетом. Я люблю співати сама, тому що у мене свій спеціальний репертуар. Але я свого часу співала з Ігорем Богданом, Маріаном Шаневичем, Михайлом Поплавським, з дуетом «Світязь». Тобто є багато виконавців, з якими я пробувала співати. Зараз готую один дуже цікавий проект – я планую зробити спільний концерт з нашим відомим скрипалем Василем Попадюком – половину концерту буде грати він, половину буду співати я, частину концерту ми будемо разом. Тож дует все ж таки буде – скрипка і я.

– Що ще нового нам усім чекати від співачки Білозір та чи будете ви у подальшому активно продов­жувати кар’єру політика?

– Нещодавно я випустила книжку про себе «Біла зірка України. Невигадані історії з життя Оксани Білозір», її записала Анжеліка Рудницька, в якій я розповіла дуже багато особистих речей. Тепер, щоб не з’являлися нові плітки, коли мене запитують якісь такі речі, я завжди говорю: звертайтеся до першоджерела.

Зараз я захищаю дисертацію, а вже після того планую зробити ще багато різних вдалих справ. А зі сфери політики я і не виходила. Коли я просто співаю, вже займаюсь політикою – це самостверд­ження і ще багато речей, з цим пов’язаних. Звичайно, я займалася великою публічною політикою, займала різні високі посади, десять останніх років я пропрацювала в міжнародній організації «Парламентська Асамблея Ради Європи» – представляла український парламент і активно займалася захистом прав наших трудових мігрантів – юридичних, правових, соціальних і доволі мало часу залишалося, щоб приділяти увагу музиці. Хоча музика, пісня – це моя місія, і що би я не робила, а я така людина, що завжди знайде, чим зайнятися, – все рівно завжди буду співати, поки буду потрібна своїм глядачам, доки сама зможу виходити на сцену, доти я буду працювати…

Ольга Смірнова, фото Олени Карпенко, «УЦ».

«Пiсня – це моя мiсiя»: 15 комментариев

  1. Худ.рук театра имени Леси Украинки.Ему есть что вспомнить о Билозир-министре культуры(оранжевом)
    » Ну и, безусловно, говоря об итогах, нельзя не вспомнить тот ужас, который случился прошлым летом. Была безумная и очень жестокая идея — уничтожить руководство театра, тем самым срубить сам театр под корень. Так уж испокон веков сложилось: творческий коллектив за три дня можно убить двумя приказами: одного уволить, другого назначить — и все будет кончено.

    — Не скрывалось ли за этим чье-то самодурство, ущемленные амбиции, желание мести?

    — Не знаю… Но факт, что за этими деяниями стоял кто-то из очень высоких структур, неоспорим. Иначе бы нас не проверяла Генеральная прокуратура. Да еще и уголовное дело завели, которое изначально рассыпалось в пух и прах. Все белыми нитками было шито. Но ведь кто-то это дело толкал, еще и как толкал!

    — Оно было возбуждено против вас?

    — Конечно. Вопрос стоял так: убрать руководство театра и вместо него назначить художественным руководителем Аду Николаевну Роговцеву. Это определение озвучила экс-министр культуры Оксана Владимировна Билозир, и этим заявлением она взяла на себя колоссальную меру ответственности.

    Как можно было 20 апреля прошлого года выйти на трибуну Верховной Рады и во всеуслышание заявить, что Резникович украл миллион, продал кому-то общежитие театра? Это была ложь!

    — Я даже не говорю о том, какие моральные страдания вам пришлось пережить, но ведь, простите ради Бога, могло произойти самое страшное — сердце бы не выдержало такого унижения, ужаса и позора.

    — Произошел тот редкий случай, когда 99 процентов коллектива не раскололось на две половины, как это обычно в таких ситуациях бывает, а, наоборот, поддержало руководство. Значит, те 12 лет, в течение которых я руководил театром, были продуктивны. Эту ситуацию отлично сформулировал Виктор Степанович Черномырдин: «Лучшей похвалой для вас стало то, что за вас горой встал весь коллектив». «

  2. Зізнаюсь чесно. Згадувана дама запамяталася більше як кама-міністр та депутатка-профан, ніж як співачка чи діячка мистецтв! Прикро!

  3. ИМенно.Как министр,она ополчилась против русской культуры в угоду Ющенко.Слава Богу,с кресла ее быстро выбросили.Ну ,а как певица……О вкусах не спорят.Интересно было бы посмотреть на тех,кто пришел на концерт.Что это за люди?

  4. ну после того как господин Александр Малинин клялся в дружбе и вечной любви Сергею Хильченко… он для меня умер как артист!
    Билозир как исполнительница и не рождалась! Это не Ани Лорак, не Юлия Бучинская, не Катерина Бужинская и не Таисия Повалий!
    Хотя культура и искусства довольно грязное дело, лучше туда не углубляться!

  5. «Хотя культура и искусства довольно грязное дело, лучше туда не углубляться.»

    Как тут не вспомнить статью о морской свинке.
    У нас исковерканы и дискредитированы все понятия. Вот и культура с искусством стали «довольно грязным делом». А может то, о чем Вы говорите, не имеет отношения к этим понятиям?

  6. «думала просто бути дома» так і сказала, чи ви так пишете? (укр. вдома; удома.)

  7. Алекс,бросьте маяться дурью,в конце концов!
    Россия живёт своей жизнью,Украина-своей! Ко мне каждый год приезжают родственники из Архангельска и они прямо-таки восхищаются качеством наших людей,да и отношением к ним.В России же властью насаждается враждебность к нам,украинцам.Отдав напр.Дальний Восток китайцам,Путин рассказывает как нам жить!Шут бестолковый!Я,отработав на Северах 20 лет,вынужден признать:люди,сдающие России Украину,являются наглыми,продажными особями!Заслуживающими наказания!В том числе,даже в первую очередь, это касается нардепов!Да и таких как Вы,Алекс.Нука,поедьте в Россию и попробуйте вякнуть,как Вы здесь делаете регулярно против Украины,что-то против России!Жалею,что в своё время просил «Редактора» восстановить Вас на блоге «УЦ».Вы-свинья,Алекс!

  8. Вы забыли попрекнуть Алекса куском украинского хлеба)))

  9. А почему-бы и не попрекнуть?Живёт здесь,жрёт украинское сало,хоть и еврейского производства,скажем так и всякого рода гадости ваяяет…Дикость какая-то…

  10. А почему-бы и не попрекнуть?Живёт здесь,жрёт украинское сало,хоть и еврейского производства
    ————————————————-
    Григорович, припини нести пургу, гидко читати.

  11. Чавкает, небось, блеать! А шкурку обгрызает и в мусорное ведро!

  12. Ну хоть изредка,почему бы гадость какую-нибудь не выслушивать,но сморозить можно?)

  13. Снайпер,меня в свое время ,возмутили нападки Билозир на театр русской драмы имени Л.Украинки,на его худ.руководителя Резниковича.Результат известен-театр жив,а министра убрали с поста.Вот и все.

  14. Григоровичу, інтелігетніє треба, інтелігетніє….
    Вчись у Алекса приховувати своі думки.)

Добавить комментарий