Візитна картка Волині

Незабаром їхні голоси пролунають на всю Україну в новому фільмі за участю Володимира Зеленського «Слуга народу-2». Але жителі Кропивницького вже мали змогу почути солістів Волинського народного хору наживо — на яскравому концерті, що відбувся минулого четверга в обласній філармонії.


Перед самим концертом кореспондент «УЦ» мав честь поспілкуватися з легендарним художнім керівником колективу, заслуженим діячем мистецтв України Олександром Стадником. Олександр гідно продовжує справу свого батька — народного артиста України, композитора, співака й хормейстера Олександра Івановича Стадника. До речі, Стадник-старший досі веде активну творчу діяльність, працюючи художнім керівником самодіяльного народного хору «Поляни» в рідному селі Руська Поляна на Черкащині.

— Олександре Олександровичу, уточніть, будь ласка, коли Волинський народний хор востаннє приїздив у Кіровоград?

— Давненько — у 2004 році. Ми давали два концерти в театрі ім.Кропивницького. Рівно 12 років пройшло. Нинішній концерт у місті Кропивницькому проходить у рамках гастролей Україною. Для нас це — дуже відповідальна справа, оскільки це комерційні гастролі. Такий формат є своєрідним викликом будь-якому народному колективу в нашій державі.

— До речі, неодноразово можна було почути, що українська народна традиція, культура за кордоном має більший попит, ніж у самій Україні. Це справді так?

— Ставлення до національної культури в Україні, як і всюди, залежить від позиції, яку займає держава. Наш хор — академічний, такі колективи не можуть в повній мірі себе забезпечити, їм потрібна підтримка влади. На сьогодні держава опікується зарплатнею для артистів, а на все інше ми маємо вишукувати гроші самостійно. Відчутну допомогу отримуємо від обласної влади Волині — слава Богу, нас там люблять і вважають Волинський хор гордістю й візитною карткою краю.

— В останні два роки через відомі події попит на національне всередині країни зріс. Чи відчув це Волинський хор?

— Ну ось ми на комерційних гастролях. Це — відчутне зрушення, тому що раніше комерційні гастролі були можливі за кордоном, але не в Україні. Ми відвідували Канаду, США, Бельгію, Францію, Литву, Польщу, Естонію, Італію. Зараз головне — не звести українську культуру до «Лісапетного батальону». Це не є українська народна культура, це… я навіть не знаю, як це назвати. Йде гра на певних почуттях, емоціях людей, і використання національної культури для таких цілей — це, на мою думку, злочин проти самої культури.

— Основа репертуару хору — народні пісні Волині. Звідки ви берете пісенний матеріал?

— Насправді пісенного матеріалу більш ніж достатньо — над цим добре попрацювали етнографи. Пісень багато — тільки бери й працюй з ними. Одна справа — знайти якусь нову, унікальну пісню й зробити її запис, й інша — обробити її та заспівати зі сцени. Ми не з тих колективів, що роками співають одне й те ж. Більше того, багато інших колективів співають наші пісні або беруть їх за основу свого доробку. Я навіть чув таке: «Якби не було Волинського хору, нам не було б що співати».

— Наостанок хотілося б дізнатися трошки більше про вашу співпрацю з Володимиром Зеленським для фільму «Слуга народу-2».

— Я не буду розповідати, у якому саме епізоді має з’явитися Волинський хор, але запевню, що все буде красиво, доречно й при цьому смішно. Зеленський, щоб знайти потрібний пісенний матеріал для фільму, об’їздив всю Україну, прослухав безліч колективів, аж поки обрав нас. Матеріал був записаний за одну ніч. Одна з пісень буде звучати як головна тема протягом усього фільму. Але яка це буде пісня, глядачі нехай дізнаються, переглянувши «Слугу народу-2», тим більше що незабаром він вийде на великий екран.

Маємо сказати, що Волинський народний хор приїхав до Кропивницького недарма: зала філармонії була повною. Тішило те, що серед присутніх було досить багато дітей різного віку. Мало не після кожної композиції глядачі дякували артистам оваціями. Колектив має не лише потужних солістів, а й досить майстерний танцювальний ансамбль і невеликий, але гучний народний оркестр. Сподіваємося, що завдяки теплому прийому кіровоградської публіки ми незабаром знову побачимо артистів хору у нашому місті.

Вікторія Барбанова, фото Олега Шрамка, «УЦ».

Опубликовано Рубрики 45

Добавить комментарий