Олена Класова: «Назва на честь Святої праведної Єлисавети – це якраз вічне…»

Чим ближче 21 листопада – день, коли назва Кіровоград зникне з мапи України, – тим запеклішими стають дискусії щодо вибору нового імені нашого міста. Багато хто вважає, що місту треба просто повернути його перше, справжнє ім’я й поставити на цьому крапку. Здаються дуже цікавими міркування з цього приводу музейних працівників – людей, заглиблених і закоханих в історію нашого міста. Їх мало хто чує, адже вони не вміють кричати на мітингах, проте можуть навести дуже цікаві аргументи.

– Моя бабуся народилася в Єлисаветграді, батько – в Зінов’євську, я – в Кіровограді, – каже головний зберігач фондів музичного музею ім.Шимановського Олена Класова. – Але я завжди буда впевнена, що рано чи пізно місто поверне собі своє первинне ім’я. Як не дивно, в усьому світі наше місто навіть сьогодні більше знають як Єлисаветград. Тому що Ігор Тамм, Володимир Винниченко, Кароль Шимановський, Генріх Нейгауз народилися й жили не в Кіровограді чи Зінов’євську, а в Єлисаветграді. Я спілкувалася з нащадками Нейгауза, Шимановського, коли вони їдуть сюди, вони їдуть в Єлисаветград – не в абстрактне місце, де жили їхні предки, а саме в Єлисаветград. На європейських мапах ця назва використовувалася аж до кінця 30-х років минулого століття…

«Если брюки и пиджак надеть наоборот,  это будет ново, но глупо»

– Колись я читала інтерв’ю литовського актора Донатаса Баніоніса, він сказав: «Надо искать не новое, а вечное. Если брюки и пиджак надеть наоборот, это будет ново, но глупо». І ті нові назви, які нам сьогодні пропонують, дуже нагадують оті вдягнуті навпаки брюки й піджак. Постійно перейменовувати міста в залежності від політичної моди вигадали саме більшовики, наше місто вже дуже постраждало від такого підходу у минулому столітті, коли за п’ятнадцять років тричі змінювало назву, і не хотілося б ще раз наступити на ті самі граблі. Мене взагалі дивує підхід «вигадати нову назву». Чому якийсь місцевий партійний функціонер вигадує назву для міста? Хто надав йому право це робити? А назва на честь Святої праведної Єлисавети – це якраз вічне.

Про першу  єлисаветградську церкву

– Свята праведна Єлисавета, мати Іоанна Хрестителя та тітка Ісу­са Христа, – біблійна постать, яка однаково шанується всіма християнськими церквами, і православними, і католиками. Перша єлисаветградська церква належала до Київського митрополиту. Маленьку дерев’яну церкву на фортечних валах почали будувати у 1754 році, у той час існувала окрема українська церква під проводом митрополита Тимофія. Митрополит направив до нашої фортеці священника Івана Орловського. А розписував першу єлисаветградську церкву видатний український художник Олімпій Галик за розпорядженням того самого митрополита. Тож перша церква в Єлисаветграді була українська.

Назва міста утворилася природним шляхом

– Зберігся указ імператриці Єлизавети про побудову Фортеці імені Святої Єлисавети. Це документ 1752 року, першоджерело, в якому чітко вказано, що фортеця названа на честь святої. А місто імператриця ніяк не називала, ця назва утворилася природним шляхом від фортеці, навколо якої воно виросло. Є думка, що навколо фортеці й до того були невеликі поселення. Але саме фортеця стала центром – тут були перша типографія з українським, французьким і німецьким шрифтами, перша школа для дітей, шпиталь, церква, про яку я вже говорила. Тобто саме фортеця зробила місто містом, а не купкою хуторів.

Так, імператриця назвала фортецю іменем власної святої покровительки. Так робили всі монархи. Але не заради марнославства, для них це мало інший сенс: Єлизавета Петрівна, вшановуючи таким чином свою святу, одночасно наче «ділилася» з фортецею її покровительством.

Та й, правду кажучи, хоч місто назване на честь святої, лякати українських дітей ім’ям імператриці Єлизавети теж не варто. Я не буду посилатися на сучасних істориків, які наче змагаються з радянськими колегами, хто більше перепише історію. Існують історики, яким довіряє весь світ: англієць Номан Девіс («Європа. Історія»), канадець українського походження Орест Субтельний («Україна. Історія»). І от Орест Субтельний пише: «Собственно говоря, судьба Украины в XVIII веке зависела не столько от российских императриц, сколько от их фаворитов. И если фаворит Анны Иоанновны Бирон принес Украине мало добра, этого нельзя сказать о супруге Елизаветы Петровны. Красивый казачок Алексей Разумовский до конца своих дней пронес самые пылкие чувства к Родине. Эти чувства он передал и супруге. Ее восторженно встретили в Киеве в 1744 году. Воспользовавшись приездом Елизаветы, казацкие старшины в который раз обратились с просьбой о новом гетмане, Елизавета дала согласие. Кандидатом стал младший брат Разумовского Кирилл. Но ему было всего 16 лет, и ему надо было научиться уму-разуму, чтобы стать украинским гетманом, его посылают учиться на Запад. В 22 года новый гетман получает булаву. Эпоха Разумовского и Елизаветы – “золотая осень” Украины». Що зробили вони для нашої країни? Провели реформи суда й армії, скасували смертну кару, побудували церкви, університет, а головне – відновили гетьманство, тобто на державному рівні затвердили самоуправління, незалежне від імперії. До цього протягом багатьох десятиліть козацтво було недержавним військовим формуванням, а за Єлизавети отримало офіційний статус! За ці двадцять років – з 1740 до 1760 Україна ожила. Інша справа, що Єлизавета правила недовго, і Катерина ІІ, прийшовши до влади, звела нанівець усі ці реформи. Але я б не хотіла заглиблюватися в історію.

Я б хотіла, щоб всі кіровоградці сьогодні зрозуміли, що треба обирати не нове, а вічне. Політична мода дуже швидкоплинна. Я розкажу особисту історію: мій батько народився у 1928 році, і його назвали Адольф на честь одного з латиських стрільців – це була певна данина політичній моді. Проте за п’ятнадцять років це ім’я стало ганебним! В школі мене ображали й дражнили через моє по-батькові, я соромилася його та не розуміла, чому батько не змінив ім’я. Але сьогодні всі називають мене Олена Адольфівна, і ні у кого моє по-батькові не викликає асоціацій ані з латиськими стрільцями, ані з Гітлером. Тому не треба шукати асоціацій з назвою Єлисаветград. Це просто ім’я нашого міста. Так, 90 років воно офіційно називалося різними прізвиськами, бо ж і у людини, і у міста насправді тільки одне ім’я – те, яке дали при народженні. І нам треба не вигадувати нові прізвиська, а просто повернути місту його ім’я.

Записала Ольга Степанова, «УЦ».

Олена Класова: «Назва на честь Святої праведної Єлисавети – це якраз вічне…»: 16 комментариев

  1. Есть свидетельсва очевидцев, что святая Ольга была не менее праведна и даже жила в Украине.
    Давайте назовем город в ее честь?

    Ольгополь,Ольгоград почему нет?
    И моей жене будет приятно…)))

  2. Chief, посеред Львова стоїть костьол святих Ольги та Еліджбети, так що ці постаті ходять десь поряд, але місто має носити свою історичну назву,небагато я бачив людей, що хотіли б жити в Ексампейській чи інгульській області,обласний цент усе таки, про цю назву та цих людей теж мають подумати.

  3. Ну історичну так історичну….))) святіх тоді давайте залишим в спокоЇ, тим більше що дужче всіх про святість теревенять колишні члєни КПСС та ВЛКСМ…

  4. Елена Адольфовна! Поддерживаю! Хорошая статья.

  5. Плохая статья (( . С таким названием будет у нас день села каждый год !

  6. 21 мая танцевальный проект «Майданс» завершился грандиозным гала-концертом. Танцевальной столицей Украины стал небольшой, но очень талантливый город Кировоград. Вот так вот .город можно назвать МАЙДАНС!!! И если провести опрос в институтах,колледжах и тд . то вся молодёж будет за ! ето новая история без политики и с прекрасной основой для города .Каждый год в день города проводить танцевальные парады а не дни села !!!

  7. Эх! Эти же аргументы, — «не новое, а вечное», да спроецировать на переименование улиц!

  8. Да, «Майданс» это круто! Даже покруче, чем Эксампей! Тянет на приколы?

  9. Никак донецкий юнош,института искусственного интеллекта, вновь брызжет креатиффом.)))

  10. Вот как славно )) один переводит на приколы а другой цепляет ярлык » донецкий юноша » по какому праву ??? Обоснуй что я донецкий !! Иначе буду считать тебя простым треплом !

  11. ПОБЕДИТЕЛИ ПЕРВОГО СЕЗОНА САМОГО МАСШТАБНОГО ШОУ МАЙДАНС!!!ЭТО ТАНЦОРЫ «С ДУШОЙ В ТЕЛЕ»,ПОРАЖАЮЩИЕ СВОИМ ТАЛАНТОМ!!!МЫ ЛУЧШИЕ!!!МЫ ВОШЛИ В ИСТОРИЮ УКРАИНЫ!!!ПОПАЛИ В КНИГУ РЕКОРДОВ ГИНЕССА 2 РАЗА:1) КАК ПЕРВЫЕ ПОБЕДИТЕЛИ САМОГО МАСШТАБНОГО ШОУ.2)ПОСТАВИЛИ МИРОВОЙ ТАНЦЕВАЛЬНЫЙ РЕКОРД НА СТАДИОНЕ «ЗВЕЗДА»—15 585 ТАНЦУЮЩИХ ЛЮДЕЙ)НАС НИКОГДА НЕ ЗАБУДУТ И МЫ НИКОГДА НЕ ЗАБУДЕМ!

  12. В рубрику — «ЕСТЬ ПОВОД»
    А не назвать ли нам улицу в городе — ГЕРОЕВ МАЙДАНСА ?

  13. кому обосновать? однодневному адаптеру? Были б вы хотя бы роутером…

Добавить комментарий