Божье дело и мирские проблемы

В Кировограде существует 81 религиозная община. Все они дают людям возможность прикоснуться к таинствам веры самых различных конфессий. Некоторые организации процветают и благоденствуют, строят новые храмы, имеют стабильное вспомоществование, а другие находятся в более скромных условиях. Вот о такой церковной общине мы и поведём сегодня речь.

Немного истории: Украинская православная церковь (Киевского патриархата) — православная церковь в Украине с резиденцией Патриарха в Киеве. УПЦ-КП создана в июне 1992 года в результате объединения двух церковных групп, которые отстаивали независимость от Русской православной церкви: части верующих и епископата УПЦ-МП во главе с Митрополитом Киевским и всея Украины Филаретом и Украинской автокефальной православной церкви. Согласно уставу церкви, литургическим языком в епархиях на территории Украины является украинский язык. Кировоградская епархия была образована в 1992 году. В Кировограде она представлена девятью официально зарегистрированными общинами (в области — 72).

О нуждах и проблемах церкви мы начали разговор с руководителем Кировоградской епархии, епископом Кировоградским и Голованевским, Владыкою Марком.

—    На Кіровоградщині дуже складна ситуація в Київському патріархаті, за весь час його існування нам не передали жодного з храмів Російської православної церкви. Наприклад, в Кіровограді передали дві будівлі: приміщення притулку для неповнолітніх, що у селищі Гірничому, та приміщення обласного комунального підприємства «Кіровоградкіновідеопрокат» на Балашівці. А декілька років тому надали ще невеличку земельну ділянку в районі Полтавської для будівництва церкви. Але території для будівництва Кафедрального собору нам так і не дали.

Ми неодноразово зверталися до міської влади протягом останніх років з таким проханням, відповідь була така: «Знайдіть місце». Але, коли ми пропонували варіанти рішень цього питання, відповіді змінювалися: «Там – зайнято, там – недоречно, там — недоцільно». Міська влада сама чомусь вирішувала доцільність будівництва храму.

Найбільш проблемною є будівля на Балашівці: приміщення нам передали, а землю – забули. З 2009 року звертаємося з такими проханнями, а наші документи чи-то губляться, чи-то змінюється форма їх подання. Останнє наше подання було у 2012 році. Справа, мабуть, у тому, що міська влада свого часу передала сусідню ділянку під будівництво автомобільної заправки і так щиро «наділили» її землею, що захопили частину нашого приміщення. Та вже Бог з ним, дайте нам землю, яка залишилася. Адже ми не в змозі а ні побудувати нове приміщення, а ні відремонтувати старе, без документів на землю.

До нас «зачастили» різноманітні перевірки: були й податковці, й з МНС приходили, й робоча комісія Кіровоградської міської ради у гості завітала. Справа в тому, що ми, щоб зберегти це приміщення, дали можливість нашим прихожанам використовувати його для власних потреб на безоплатній основі. Гроші за оренду вони нам не платять, але інколи допомагають своїми пожертвами (коли можуть та коли хочуть). Вони зробили там частковий ремонт, охороняють та обігрівають взимку приміщення. Завдяки ним підтримується та не руйнується храм рівноапостольної княгині Ольги. Там проходять служби по неділях та церковних святах. Громада там не є велика, старенькі бабусі, що хочуть відвідувати українську церкву. Інколи, у великі морози, на службу приходило п’ять-шість чоловік. Але ж приходять!

Ми б дуже хотіли почати ремонт у цьому приміщенні, але без наявності документів на землю, це стає неможливим. Вимагаючи виселити тих, хто ними зараз користується, гарантій міська влада не дає. Ну виженемо ми їх, вони нас, звичайно, зрозуміють, та виїдуть, але документів ми не отримаємо, а приміщення зруйнується вщент.

Ми, звичайно, зацікавлені в збереженні храму та його розбудові. Ми навіть на свій страх і ризик почали одне з приміщень, що знаходиться там, перебудовувати в храм. Сам отець Рафаїл, що править службу, та ті ж жіночки, що до неї приходять, почали підбудовувати, але коли нас поставили в такі умови, ми взагалі тепер не знаємо, що робити. Ми не боремося з владою, не вимагаємо якоїсь допомоги, просто нам не заважайте! Хоча наша церква не така багата, як Московський патріархат, але ми зможемо залучити якісь кошти для відбудови: Бог допоможе, та й світ не без добрих людей.

Ще одна проблема, щодо храму Святої княгині Ольги: нам з міської ради прийшов лист, у якому, реагуючи на звернення мешканців мікрорайону Балашівка, від нас вимагають припинити порушувати порядок припаркової зони, що біля храму. Ну як ми її можемо порушувати, якщо вона не наша? Ми згодні за нею слідкувати, прибирати, але зможемо це робити, коли будемо мати на це право. Міська влада вимагає привести до належного стану прилеглу територію. Але ж яку? Скажіть – приведемо! Ще від нас вимагають провести, цитую: «роз’яснювальну роботу з мешканцями вулиці Тургенєва та провулку Салтикова-Щедріна, щодо використання будівель». Як ви собі це уявляєте? Ми повинні зібрати усіх мешканців на мітинг, щоб пояснити людям щось про ці будівлі?

Оця вимушена боротьба втомлює дуже, вибиває з руху, з колії. Проблеми що виникли навколо нашої церкви, не поодинокі. Наприклад, на території обласного онкодиспансеру нам дали хатинку, яку ми відремонтували за власний рахунок, правили там служби, але прийшов новий керівник і забрав це приміщення для встановлення нової апаратури. Справа звичайно добра, але ж і з нами навіщо так робити?! Я розумію, що ми не мали жодних документів на це приміщення, але ж можна було б якось інакше вирішити це питання. А люди, які відвідували служби, залишилися на самоті зі своїми проблемами. Тепер там, на території, планують побудувати церкву Московського патріархату… У Новоархангельску намагаються церкву відібрати. Я не думав, що в центрі України, в Кіровограді, таке може відбуватися. Жаль, що так є, але ми терпляче це виносимо: Бог з ними, вистоїмо.

С просьбой прокомментировать эту ситуацию мы обратились к начальнику управления земельных отношений и охраны окружающей среды Кировоградского городского совета Владимиру Пидоричу.

— Головною причиною відсутності документів на землю є саме використання приміщень, відданих церкві за нецільовим призначенням. Ми готові зробити все від нас залежне для розміщення культової споруди, підготувати усі необхідні документи на депутатську комісію та сесію міської ради (адже саме вона приймає такі рішення), але за наявності підтвердженої інформації про відсутність «зайвих» власників чи орендарів цього приміщення. Чекаємо зустрічі з представником релігійної громади для конструктивного вирішення цього питання, міська влада завжди відкрита для всіх мешканців міста.

Алексей Гора, «УЦ».

Добавить комментарий